Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... inmatriculari/radieri auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

inmatriculari/radieri auto

Buna ziua!

Va adresez la Dvs, cu urmatoarea problema: Un cetatean roman a fost rezident in Ungaria unde a cumparat un autovehicul care este inmatriculat in Ungaria. Aceasta persoana acuma a revenit in tara - are domiciliul stabilit - si vrea sa inmatriculeze autovehiculul in Romania. Acest cetatean s-a dus la autoritatea din Ungaria unde este inmatriculat autovehiculul pentru a cere radierea acestuia din circulatie pentru a putea inmatricula in Romania, si a primit raspunsul ca radierea se va face automat la sesizarea autoritatii romane dupa ce autovehiculul respectiv va fi inmatriculat in Romania , conform reglementarile UE ( pentru ca detinatorul masinii nu s-a schimbat numai rezidenta/domiciliul ). Intrebarea este, daca asa este procedura inmatricularii/radierii in statele membre UE?

Va multumesc anticipat!
Da !