Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... instruire periodica
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

instruire periodica

un angajat cu calificare de electrician si alpinist utilitar va beneficia de instruire lunara din ambele tematici ?
nicu.marinescu, utilizator
Periodicitatea instruirii in domeniul ssm si materialele de instruire care se vor prelucra se stabilesc prin programul anual de instruire intocmit la nivel de firma, aprobat de angajator.
HG nr. 1425/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare mentioneaza:
-art. 15 (1) Activitatile de prevenire si protectie desfasurate prin modalitatile prevazute la art. 14 in cadrul intreprinderii si/ sau al unitatii sunt urmatoarele:
6. intocmirea unui necesar de documentatii cu caracter tehnic de informare si instruire a lucratorilor in domeniul securitatii si sanatatii in munca;
7. elaborarea tematicii pentru toate fazele de instruire, stabilirea, in scris, a periodicitatii instruirii adecvate pentru fiecare loc de munca in instructiunile proprii, asigurarea informarii si instruirii lucratorilor in domeniul securitatii si sanatatii in munca si verificarea insusirii si aplicarii de catre lucratori a informatiilor primite;
8. elaborarea programului de instruire-testare la nivelul intreprinderii si/ sau unitatii;
-art. 80^1 Durata instruirii lucrătorilor în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă, pentru fiecare
dintre cele 3 faze prevăzute la art. 77 şi pentru instruirea periodică efectuată suplimentar celei
programate prevăzută la art. 98, nu va fi mai mică de 1 oră şi se stabileşte prin programul de
instruire-testare elaborat la nivelul întreprinderii şi/sau unităţii potrivit prevederilor art. 15
alin. (1) pct. 8, datat şi aprobat de către angajator.
-art. 96 (2) Intervalul dintre două instruiri periodice şi periodicitatea verificării instruirii vor fi
stabilite prin programul de instruire-testare elaborat la nivelul întreprinderii şi/sau unităţii
potrivit prevederilor art. 15 alin. (1) pct. 8, în funcţie de condiţiile locului de muncă şi/sau
postului de lucru.
-art. 99 Durata instruirii periodice prevăzute la art. 98 se stabileşte de către angajator, împreună cu:
a) conducătorul locului de muncă respectiv; sau
b) lucrătorul desemnat; sau
c) serviciul intern de prevenire şi protecţie; sau
d) serviciul extern de prevenire şi protecţie.