Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Returnare produse cumparate din magazin
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Returnare produse cumparate din magazin

Am cumparat acum 2 zile o pereche de pantofi de piele de la un magazin din oras. Problema este ca nu pot fi purtati. La nici o jumatate de ora de purtare aveam rani serioase pentru ca sunt prea duri si prea inalti in dreptul gleznei. Am cautat pe google dar nu am gasit mare lucru ca drepturi ale consumatorului la cumpararea din magazin fizic. As vrea sa ii returnez, eventual sa mi se ofere posibilitatea sa iau altceva de suma respectiva, insa vanzatoarea imi spune ca nu are ce sa imi faca. Pana la urma vorbim de 200 de lei. Ce pot face? Daca apelez la ANPC voi rezolva ceva?
returnarea marfurilor cumparate din magazinele fizice (unde ele pot fi comparate, vanzatorii pot fi intrebati, etc) se poate face doar pe motive de calitate. defecte, etc.