Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA VIES/D390
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA VIES/D390

Buna ziua, am achiz. o masina din germania, am un cod valid VIES, dar nu apare numele si adresa furnizorului. Ma lamurit cu acest aspect va rog..cum trebuie sa procedez...se declara in d390?
Pt Germania nu se afiseaza numele si adresa in VIES. Pastrati nr interogarii pt a avea dovada inregistrarii furnizorului. Din pagina VIES:

Q17 : Este posibil să obțin numele și/sau adresa asociată unui număr de TVA?

Unele state membre permit divulgarea numelui și adresei persoanelor impozitabile care dețin numere de TVA valide. Dacă sistemul nu afișează niciun nume și/sau nicio adresă, înseamnă că statul membru respectiv nu permite divulgarea acestor date.

Clienții au dreptul de a primi o confirmare din partea administrației fiscale dacă numărul de identificare în scopuri de TVA este asociat cu un nume și/sau o adresă.me și/sau o adresă.
Ioan Petru Butariu, Contabil