Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Venituri activitati agricole
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Venituri activitati agricole

Buna ziua !
Un PFA vinde in anul 2017 produse agricole in valoare de 20.000,00 lei...cum/unde trebuie declarat acest venit ./..in vederea impozitari.
Multumesc !
george-neagu, moderator
Nu ati depus in anul 2017 declaratia 221 pana la 25 mai si sa fi primit apoi acasa decizie de impunere cu cele doua termene pentru impozitul pe venitul agricol de pe terenul expoatat sau de la animalele detinute de pe terenul exploatat sau de la animalele detinute? Acum va trebui sa completati declaratia unica pentru 2018 daca estimati ca obtineti acelasi tip de venit de pe terenul exploatat sau de la animalele detinute.
Acest impozit pe venitul agricol este un impozit pe norma de venit, adica o valoare stabilita anual de stat fata de care calculati impozitul, indiferent daca efectiv incasati mai putin sau mai mult.
Va rog sa cititi din codul fiscal de la art. 103 la art. 107 de la adresa [ link extern ]
george-neagu, moderator
Va multumesc mult !