avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1891 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce cotă parte îmi revine?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce cotă parte îmi revine?

Bună ziuă!
Adresez cateva întrebări pentru o doamnă care are o vârstă mai înaintată si nu se prea descurcă in ale internetului.
Este vorba despre o doamnă care are vârstă de 52 de ani si este la a doua căsătorie cu un domn de 59 de ani.
Doamna are 2 fete din căsătoria anterioară în vârstă de 25 respectiv 28 de ani iar domnul o fată de 37 de ani care e stabilită in Italia.
Cei doi s-au căsătorit in anul 2009, el a cumpărat o hală in anul 2004 si a terminat retele in anul 2016. In anul 2013 au cumpărat un teren pe care s-a construit o casă si o mică fermă plus un iaz.
Vreau să precizez faptul ca absolut toate bunurile sunt pe firmă iar soțul doamnei este unic administrator.
In urma multor neînțelegeri și tensiuni create de fata domnului, el a inceput sa aibă un comportament rece și jignitor.
Acum vin urmatoarele întrebări:
-in caz de divorț sau deces doamna in cauză are dreptul la ceva?
-ce cotă parte având in vedere faptul ca domnul are fata din casatoria anterioară si totul este pe firmă?
Vreau să specific faptul că doamna are o casă dar nu a mai fost întreținută deoarece domnul nu a vrut să o sprijine.
Vă mulțumesc anticipat pentru eventualele răspunsuri și sper ca o voi lămuri.

Alte discuții în legătură

Revocarea donatiei luiza_luana luiza_luana Domnul X, in varsta de 80 ani, (tatal meu) si Doamna X au donat casa si terenul aferent fiicei Doamnei X si nepoatei acesteia, care la randul lor au donat cu ... (vezi toată discuția)
Mostenirea angela ionescu angela ionescu in cazul in care o doamna(x) cu un copil minor dintr-o casatorie anterioara, cu un frate major, parintii decedati si cu urmatoarele bunuri dobandite inaintea ... (vezi toată discuția)
Succesiune dan.iela dan.iela Buna ziua, vreau sa va intreb despre o problema la care primesc fel si fel de raspunsuri. Soacra mea a ramas vaduva cu patru copii acum 30 de ani. I-a ramas o ... (vezi toată discuția)