avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1998 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Sariul minim
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Sariul minim

Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti daca s-a schimbat cumva salariul minim pe economie de la data de 1 octombrie 2009. Multumesc!
Cel mai recent răspuns: MARGARETA STANCIU , Avocat 21:41, 10 Noiembrie 2009
inca nu s-au modificat :(

In acord cu art. 40 alin. (1) din Contractul colectiv de munca unic la nivel national pe anii 2007 – 2010, inregistrat la Ministerul Muncii, Solidaritatii Sociale si Familiei sub nr. 2895/21/ la data de 29 decembrie 2006 si publicat in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea V, nr. 5 din 29 ianuarie 2007, care stabileste coeficientii minimi de ierarhizare, salariile de baza minime brute lunare ale angajatilor vor fi urmatoarele:

a) pentru muncitori:
1. necalificati = 600 lei;
2. calificati = 720 lei.

b) pentru personalul administrativ incadrat in functii pentru care conditia de pregatire este:
1. liceala = 720 lei;
2. postliceala = 750 lei.

c) pentru personalul de specialitate incadrat pe functii pentru care conditia de pregatire este:
1. scoala de maistri = 780 lei;
2. studii superioare de scurta durata = 900 lei.

d) pentru personalul incadrat pe functii pentru care conditia de pregatire este cea de studii superioare = 1.200 lei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salar minim pe economie oana aniela oana aniela Va rog sa mi spuneti daca s a modificat salariul minim pe economie, Multumesc (vezi toată discuția)
Dreptul la munca-salariu lore69 lore69 Buna ziua.Am si eu o nelamurire.Eu sunt inginer.In cartea de munca sunt trecuta ca inginer si contractul de munca este si el semnat pe post de inginer cu norma ... (vezi toată discuția)
Salarul - cfr Nicoleta Silvia Hulpus Nicoleta Silvia Hulpus Am vazut ceva salar minim de 700 lei in domeniul transporturi. Oare si CFR-ul se inscrie aici? Sau la ce se refera ... care transporturi....cunoaste cineva ... (vezi toată discuția)