Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vânzare mașină cu contract de mână. Este valabil ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vânzare mașină cu contract de mână. Este valabil acest tip de contract?

Buna ziua. Este valabil un contract de mana, cu doi martori, in care sa se evidentieze faptul ca eu am cumparat o masina de la o persoana conform unei sume? Asta pana vine tatal meu pentru a o putea trece pe numele lui, asta insemnand intr-o luna.
Un broker de asigurari mi-a spus ca este totusi o siguranta si o dovada ca am achitat masina respectiva, tatal meu cand ajunge acasa sa poata linistit sa treaca totul pe numele lui.
Manuela Rășină, administrator
Dacă o cumpărați dvs. veti deveni proprietar.
Cu chitanta de mana nu va putea sa inscrie masina la fisc si politie.
Inteleg, dar poate constitui o dovada ca imi apartine pana vine tatal meu acasa? Brokerul spunea ca atunci cand vine el oricum trebuie sa se intalneasca cu proprietarul sa mearga impreuna sa faca actele, dar acest act de mana imi poate aduce o siguranta ca proprietarul nu o va putea vine altcuiva.
PaulKMN, utilizator
Nu neaparat, o poate vinde chiar daca au semnat doi martori. Trebuia intocmit un act autentificat prin notariat pentru mai multa siguranta.
Depinde si de vanzator cat de serios, daca v-a dat toate actele masinii in original, talon si CIV.
In chitanta s-a inscris ce documente v-au fost predate in original?
Vanzatorul este vecin de 85 de ani, inca nu am facut actul. Omul imi ofera toate actele fara nicio problema. As fi dorit sa fac un act de acest gen pentru siguranta, deoarece ginerele lui poate fi impevizibil.