Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare

Buna ziua.Am nevoie de un raspuns competent in urmatorea situatie.Sunt angajata cu contract de munca pe durata nedeterminata la o primarie de comuna pe postul de Responsabil Fond Locativ.Nu am nicio sanctiune pana acum fiindca mi-am vazut de treaba.De la o vreme primarul invoca motive ca e mult de lucru si nu ma descurc singura,cu toate ca eu sunt convinsa ca vrea sa scape de mine.Azi vine cu propunerea in Consiliul Local(proiect de hotarare)sa-i mai aprobe inca un post tot pe fond locativ(adica sa faca noua angajata exact ce am eu de facut in fisa postului.INTREBARE:Pot fi, in situatia de mai sus,doua persoane angajate pe acelasi post cu aceleasi atributii?Multumesc pentru raspuns.
Numai daca in statul de functii/organigrama institutie sunt prevazute mai multe posturi pentru aceeasi functie.

In caz contrar, prin HCL de infiintare a unui post de acelasi gen se poate angajata o noua persoana.