Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune, iesire din indiviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune, iesire din indiviziune

Am un titlu de proprietate emis pe lg18, pe numele bunicului care era decedat cand s-a emis titlul si pe titlu sunt trecuti fiii bunicului care au decedat si ei intre timp. Unul dintre fii este tatal meu pt. care am dezbatut succesiunea si sunt unicul mostenitor. Pentru ceilalti doi fii ai bunicului, verisorii mei nu au dezbatut succesiunile. Acum, eu vreau sa ies din indiviziune. Cum procedez? Trebuie sa cer instantei dezbaterea succesiunii bunicului sau trebuie sa dezbat succesiunea fiilor bunicului si sa-i chem in instanta pe verisori fix pt. acest titlu de proprietate? Ce acte imi trebuie? Multumesc!
Daca nu ati facut asta deja, trebuie sa solicitati notarului sa introduca cota parte din teren in certificatul dvs. de mostenitor.

Ulterior, trebuie sa solicitati instantei partajarea bunurilor. Trebuie sa depuneti acte de stare civila, Certificatul dvs. sa mostenitor, Titlul de proprietate si orice alte acte privind litigiul. Inclusiv acte de stare civila ale celorlalte persoane mentionate in Titlu și ale verisorilor.

Daca nu le aveti, le puteti solicita la Serciviul de Stare civila din cadrul Primariei unde s-au nascut acele persoane.
Ok! Eu scot certificat suplimentar pentru cota mea, dar daca mie imi trebuie acest cert. suplimentar, nu le trebuie si verisorilor un act de mostenitor (inafara de cele civile: c.i. cert. nastere, casatorie, cert, deces).? Si daca ei nu se duc la notar, nu fac succesiune, n-o sa le ceara si lor judecatorul certif. mostenitor prin care sa demonstreze ca sunt succesorii parintilor lor? Pentru ei sunt suficiente actele civile?