Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Registru incasari si plati 2018
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Registru incasari si plati 2018

Buna, as avea si eu niste intrebari
1. .Daca in anul 2018 pe parcursul activitatii mele ca si PFI in una din lunile de activitate am avut platile(cheltuielile)mai mari decat incasarile, pot sa trec asa in registru?avand in vedere ca in lunile anterioare incasarile au fost mult mai mari decat platile?
2.Cat la suta putem trece in registru (la plati)combustibil...care a fost folosit pt a-mi desfasura activitatea?
In registru se trec efectiv toate incasarile si platile din Casa si Banca in ordine cronologica. Cheltuielile nedeductibile sunt marcate ca atare, inclusiv cheltuielile cu carburantii care nu au fost folositi in interesul PFI-ului dar marcati ca nedeductibili. Nu exista un procent prestabilit pentru deductibilitatea carburantului dar evident trebuie sa fie proportional cu activitatea aducatoare de venituri.
viorel55, utilizator
conform noului cod fiscal (art 25) cheltuielile cu auto se vor deduce doar 50%