avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 421 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pierdere drept mostenitor dupa 35 ani casa parinteasca
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pierdere drept mostenitor dupa 35 ani casa parinteasca

Am un frate in viata, ambii parinti decedati in 1967 si 1997, eu locuiesc in casa parinteasca de peste 35 ani (intretinere casa, plata impozite la zi), pana acum nu s-a dezbatut succesiunea.Intrebare este: fratele meu mai poate cere drept la casa( financiar) de la mine, a pierdut dreputul de mostenire?
Acţiunea prin care se solicită partajul succesoral este imprescriptibilă extinctiv [art. 1143 alin. (1) C. civ.]
Deci, fratele isi poate cere drepturile

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Moștenire Rzsolt Rzsolt Bună ziua. Intrebarea este pentru părinții mei. Părinții mei locuiesc de 25 de ani la casa părintească. Fratii tatălui acum vor să ceară partea lor. ... (vezi toată discuția)
Moștenire Maria010998 Maria010998 Bună ziua! Dacă părinții mei au murit acum 35 de ani si eu și fratele meu nu am dezbătut moștenirea atunci dar el nu a avut pretenții atunci, eu am ... (vezi toată discuția)
Renuntare la mostenire? WisdomLove WisdomLove Buna ziua, Am mostenit de la tatal meu 1/3 din casa parinteasca (a bunicilor). Mai sunt 2 propietari pe aceasta casa, respectiv fratele si sora tatalui meu, ... (vezi toată discuția)