Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Renuntare la mostenire?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Renuntare la mostenire?

Buna ziua,
Am mostenit de la tatal meu 1/3 din casa parinteasca (a bunicilor). Mai sunt 2 propietari pe aceasta casa, respectiv fratele si sora tatalui meu, ambii decedati.
Copiii defunctilor au facut sucesiunea dupa parinti, insa nu au dezbatut la masa succesorala si cota de 1/3 din casa parinteasca. Asta inseamna ca au renuntat la aceasta cota?
Acum cer despabugiri din partea mea.
Care este solutia legala sa devin 100% proprietara pe casa? Mentionez ca terenul pe care e construita casa imi apartine in totalitate.
Multumesc.
dezbaterea succesorala se face pe intreaga masa succesorala, adica pe toate bunurile ramase in urma defunctului, indiferent ca acestea sunt sau nu specificate in CM; deci nu au renuntat; renuntarea nu se poate face partial; ori renunti la intreaga succesiune care ti se cuvine, ori o accepti pe toata. Daca doriti intregul imobil, va trebui sa faceti un partaj si sa le platiti sulte celorlalti comostenitori (veri). de dorit sa faceti partajul amiabil, direct la notar, voluntar si nu prin instanta.
Buna ziua,

Acceptarea succesiunii este totala, deci vizeaza totalitatea bunurilor din patrimoniul defunctului.

Ea este definitiva, irevocabila.

Totodata, manifestarea de vointa nu este una conditionata.

Prin urmare, se impune a fi efectuata imparteala, oricand, aceasta procedura poate fi solicitata de orice persoana interesata.

Daca exista bunuri care nu au fost cuprinse in masa partajabila, la dezbaterea mostenirii, dezbaterea succesorala poate fi realizata ulterior, fara a exista un termen, in acest sens.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Nu.
Înseamnă că fiecare dintre ei, se poate adresa biroului notarial unde au dezbătut succesiunea după părintele lor și pot solicita un supliment la certificatul de moștenitor inițial.
Masa succesorala după unchiul/mătușa dvs se va suplimenta cu 1/3.