Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Grupa a III-a de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Grupa a III-a de munca

Vă rog să- mi spuneți dacă grupa a III-a de muncă beneficiază de vechime suplimentară la pensie , și câte luni pe an.
art.18 Legea 263/2010
Pentru perioadele ulterioare datei de 1 aprilie 2001 care reprezintă, conform legii, stagiu de cotizare realizat în condiții deosebite sau în condiții speciale se acordă perioade suplimentare la vechimea în muncă, care constituie stagii de cotizare în condiții normale, după cum urmează:
a) 3 luni pentru fiecare an lucrat în condiții deosebite de muncă;
b) 6 luni pentru fiecare an lucrat în condiții speciale de muncă.

Grupa a III-a de munca este echivalentul conditiilor normale de munca. Prin urmare, activitatea in grupa a III-a de munca nu aduce niciun beneficiu salaratilor.