Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Adeverinta vechime
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Adeverinta vechime

Buna ziua. Am o dilema bizara. Un fost angajat al societatii ne-a cautat pentru eliberarea adeverintei de vechime. El spune ca cartea de munca s-a ars intr-un incediu, dar a lucrat la noi in perioada1974-1976. Cautand in arhiva, am gasit in registre un salariat, al carui nume corespunde, dar luna nasterii nu. In C. I este luna mai, in registru este aprilie si martie(apare in doua registre). Nu stiu daca sa eliberez adeverinta in asemenea circumstante. Nu vreau ca omul sa piarda din cauza mea, dar nici probleme nu vreau sa-mi generez. Ma puteti ajuta?
Angie2018, utilizator
Nu are nimic. Face parte din etnia defavorizata. Eu m-am gandit intre timp sa scriu a scrisoare , nu adeverinta catre casa judeteana de pensii unde sa mentionez ca la cererea dansului am gasit un fost salariat al societatii cu acest nume, dar cu luna nasterii diferita. Ziua si anul nasterii corespunde, adresa nu, dar asta nu este relevant. Ce spuneti?
Nu i se va lua in considerare acel document.

Nu exista nici copie de pe c.i.m. ?s