Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Despite agentiile de plasare a muncit in strainatate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Despite agentiile de plasare a muncit in strainatate

E legal SA muncesti in franta..si SA ai contract in rominia
Este ilegal.
Exista detasare temporara legala, dar conditiile sunt atat de complicate incat pot sa iti spun de pe acuma, statistic:
99% din cei care spun ca muncesc in strainatate si au contracte in RO muncesc ilegal, incalcand atat legea romana cat si legea tarii in care muncesc.
Multi patroni sau salariati sunt victime ale unor intermediari fara scrupule.
Mai sunt si patroni care cunosc prevederile legii si le incalca cu buna stiinta.
Ce se poate face...
Cornel Vasile, Consilier juridic
In Franta cum lucrati , detasat de la societatea din Romania sau in baza altui raport juridic?