Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... restructurare post
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

restructurare post

Buna ziua,
Lucrez de cativa ani la o firma si acum ceva vreme m-au anuntat ca se restructureaza postul.Intrebarea mea este:ce pot sa fac in cazul asta? toata lumea m-a "sfatuit" sa nu-mi dau demisia.Ideea e ca nu pot beneficia de ajutorul de somaj pt ca sunt la master.
Nu va dati demisia o data cu desfintarea postului trebuie sa beneficiati de un preaviz de 20 de zile lucartoare si de minim un salariu compensatoriu conform legislatiei in viguare si bebeficiati si de somaj chiar daca sunteti la master dv. nu sunteti absolvent care solicita somaj ci sunteti persoana provenita din munca iata actele necesare solicitarii somajului :

""A) în cazul persoanelor provenite din munca:
a) actul de identitate, în original si copie;
b) actele de studii si de calificare, în original si copie;
c) certificat de nastere, în original si copie;
d) certificat de casatorie, în original si copie, unde este cazul;
e) adeverinta medicala din care sa rezulte ca este apta de munca sau are eventuale restrictii medicale;
f) acte eliberate de organele financiare teritoriale din care sa rezulte ca nu realizeaza venituri sau realizeaza, din activitati autorizate potrivit legii, venituri mai mici decât indemnizatia de somaj;
g) declaratia pe propria raspundere din care sa rezulte ca nu are loc de munca, nu realizeaza venituri sau realizeaza, din activitati autorizate potrivit legii, venituri mai mici decât indemnizatia de somaj;
h) carnetul de munca în original si copie, sau în cazul în care nu s-a întocmit carnetul de munca, adeverinta eliberata de angajatori si vizata de inspectoratul teritorial de munca, din care sa rezulte perioadele in care s-a prestat activitatea, precum si data si motivul încetarii raporturilor de munca sau de serviciu la ultimul angajator;
i) adeverinta eliberata de angajator din care rezulta dupa caz:
- daca angajatorul înregistreaza debite la bugetul asigurarilor pentru somaj;
- perioada pentru care nu s-au platit contributiile la bugetul asigurarilor pentru somaj si suma aferenta acestei perioade;
- daca angajatorul se regaseste în procedura de executare silita, reorganizare judiciara, faliment, închidere operationala, dizolvare, lichidare, administrare speciala sau nu si-a achitat contributiile datorita unor situatii de forta majora.""
Daca vi se desface CIM art 65(1) Codul Muncii,aveti 20 zile lucratoare preaviz, beneficiati de indemnizatie somaj si cel putin un salariu compensator

Art. 65. - (1) Concedierea pentru motive care nu ţin de persoana salariatului reprezintă încetarea contractului individual de muncă determinată de desfiinţarea locului de muncă ocupat de salariat, din unul sau mai multe motive fără legătură cu persoana acestuia.
Va multumesc frumos pt raspunsuri.
O zi frumoasa!