avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 988 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... componenta comisie receptie materiale de birou,... - ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

componenta comisie receptie materiale de birou,... - este obligatoriu ca un membru sa aiba studii economice ?

Buna ziua !
Directorul vrea sa emita o Decizie de numire comisie de receptie pentru materiale de birou, ....
Va rugam sa ne ajutati cu un raspuns:
- daca in componenta comisie receptie materiale de birou,...
este obligatoriu ca un membru sa aiba studii economice ?
In ce Lege se spune care sunt membrii unei astfel de comisii ? ...
Ultima modificare: Miercuri, 18 Iulie 2018
oanaportar, utilizator
Cel mai recent răspuns: oanaportar , utilizator 08:33, 20 Iulie 2018
Bine ca nu se cer studii la Sorbona ! Un membru al acelei comisii este obligatoriu Gestionarul, ceilalti fiind alte doua persoane din randul angajatilor din compartimentul de contabilitate sau compartimentul aprovizionare, care sa confirme receptia materialelor sau eventualele deprecieri sau neconcordante dintre cantitatile din factura si cele receptionate. Toti trei semneaza rubrica "Comisia de Receptie" din Nota Interna de Receptie (NIR) . Atat !
Contabilul mi-a spus ca gestionarul trebuie doar sa fie prezent
si ca este INTERZIS ca gestionarul sa faca parte din acea comisie ! ...
Ce sa inteleg ?!? .... cum este corect ?

Eu stiu ca la inventar gestionarul nu poate fi si membru
in comisia de inventariere ....

si ca in cazul de fata
gestionarul este primitor de la comisia de receptie .....
si nu ca face parte fin comisie ...
acesta nu poate verifica /receptiona si totodata
sa primeasca in gestiune bunuri - este vorba despre diviziunea muncii si control intern .....
adica un salariat sa nu faca toate treburile si sa le acopere ..... in caz ca ar fi vreo problema cu bunurile

Inventarul este una, receptia marfii este altceva. Dubla calitate in situatia receptiei de marfa cred ca nu este interzisa. Sau cel putin in practica curenta, nu lucreaza aceasta restrictie. In fine, daca contabilul vrea ca gestionarul sa nu faca parte din comisie, atunci sa semneze doar la primitor.si sa numeasca ceilalti membrii. In ceea ce priveste "studiile" celor din comisie, precum ca ar tebuii sa aiba studii superioare, asta chiar ca n-am mai auzit-o.
Ultima modificare: Joi, 19 Iulie 2018
viorel55, utilizator
Ca suport legal cred ca puteti utiliza prevederile din Legea 22/1969- privind angajarea gestionarilor si HCM 2230/1969 - privind gestionarea bunurilor materiale ale institutiilor. Prevederi mai recente nu cunosc.
Acuma sa nu fiu gresit inteles, sunt situatii in care Comisia de Receptie trebuie sa contina si persoane cu calificare superioara in conditiile in care marfa recetionata este din gama produselor cu caracteristici tehnice specifice care trebuiesc identificate la receptie. Una este sa receptionezi topuri de hartie, creioane, gune si pixuri si cu totul altceva sa receptionezi utilaje sau componente de exemplu..

Alte discuții în legătură

Proces verbal predare primire 17pyd 17pyd Receptia unor bunuri materiale si inregistrarea in contabilitate se poate face pe baza unui proces verbal de predare primire incheiat intre 2 societati? Este ... (vezi toată discuția)
Comisia de receptie ENGFULL ENGFULL Conform OMF 3512/2008 ( si in fostul 1850/2004) se prevede la Nota de receptie si constatare diferente ca se intocmeste in 3 exemplare de catre COMISIA DE ... (vezi toată discuția)
Nir si registru de casa Endelus Endelus buna ziua. ma pregatesc sa devin administrator al unui srl si am cateva nelamuriri: ce este acela un nir si cum se completeaza sau ce este acela un registru ... (vezi toată discuția)