Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita cesionata
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita cesionata

Buna seara,
În anul 2013 am fost executat silit de banca X pentru suma de 17 250 euro + 8000 lei cheltuieli de judecata. Timp de 4 ani au fost retinuti din poprirea pe salariu aproximativ 10 000 euro dupa care banca X a cesionat la recuperatorul Y-mandatar Z. Surpriza a fost ca dupa 4 ani suma este de 18 000 euro. Am intrebat executorul daca banca X a cerut actualizarea creantei si a spus ca NU.
Daca banca nu a cerut executorului actualizarea creantei, suma putea sa creasca ?
Ce documente sa cer executorului ?
Pot face plangere executorului sau contest executarea ?
Categoric !
Lasati-mi o adresa de mail pentru cateva sfaturi
efrimovcatalin@yahoo.ro
Multumesc
În completarea celor descrise mai sus:
A trecut un an de la cesiune si am mers la executor sa achit restul sumei din executare . Initial executorul a fost cam nepasator si putin agresiv verbal, dar cand am scos codul civil cu ce trebuia sa faca, respectiv actualizarea de creanta la cererea creditorului, a dat înapoi fiind mai comunicativ, oferindu-se chiar sa negocieze cu recuperatorul. Ideea este ca mie mi se pare mai suspect executorul, recuperatorul încearca sa scoata cât mai multi bani, daca merge, merge.
Cine sa-i verifice? Tara lui Papura Voda .......!! Daca parchetul de pe langa Curtile de Apel ar cerceta acesti executori hulpavi corect , n-ar mai avea tupeul sa faca tot felul de nenorociri arhicunoscute LA VEDERE SI FARA TEAMA !!!
..Hai ca iar ma ia gura pe dinainte si devin antipatic...
Sfatul tau care este ?