Forum Discuţii juridice Executare silită Actualizare creanta executor
Discuție deschisă în Executare silită

Actualizare creanta executor

Buna ziua,
Daca banca nu a cerut actualizarea creantei (2013-executat silit--2017 cesionat Kruk) într-o executare silita si dupa 4 ani a cesionat creanta la Kruk, eu platesc suma ceruta de Kruk sau cea din hotarârea judecatoreasca ?
Cu toate ca datoria este achitata executorul zice ca cei de la Kruk decid cât sa platesc, Kruk-ul spune ca asa a cumparat datoria si cei de la banca au pus dobanda, nu Kruku-ul.
Ce pot face ?
Multumesc
Dobânda nu constituie actualizare.
Dobânda o datorati conform contractului.
În anul 2013 am fost executat silit de banca X pentru suma de 17 250 euro + 8000 lei cheltuieli de judecata. Timp de 4 ani au fost retinuti din poprirea pe salariu aproximativ 10 000 euro dupa care banca X a cesionat la recuperatorul Y-mandatar Z. Surpriza a fost ca dupa 4 ani suma este de 18 000 euro. Am intrebat executorul daca banca X a cerut actualizarea creantei si a spus ca NU.
Daca banca nu a cerut executorului actualizarea creantei, suma putea sa creasca ?
Ce documente sa cer executorului ?
Pot face plangere executorului sau contest executarea ?
Dacă sunt nereguli se face contestație la executare.
Apelați la avocat sa studieze dosarul.
La dobânda au dreptul cf contractului.
Fără a se studia dosarul nu puteți fi lamurit.
Executorul nu poate face nimic ?
Executorul poate refuza executarea daca asa consideră, caz în care poate declara contestatie creditorul si sa il oblige instanța.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat