Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Plata CAS pt contract de munca cu 2 ore
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Plata CAS pt contract de munca cu 2 ore

Bună ziua! Va rog sa ma lamuriti in următoarea problema : eu sunt angajata cu 8 ore pe zi la o societate pt care angajatorul imi plătește toate contributiile aferente contractului cu 8 ore. Mai sunt angajata cu 2 ore pe zi la societatea care este administrator socrul meu, si pentru care contabila spune ca trebuie sa imi plătească la Cas suma egala unui contract de 8 ore, chiar daca eu sunt cu 2 ore. Este corect?Practic pt mine se plătește de 2 ori la sanatate. Mulțumesc!
crutescualexandra, utilizator
Nu este corect. Lunar, dvs trebuie sa completati o declaratie pe proprie raspundere la firma unde sunteti angajata part-time, in care sa mentionati ca mai aveti in derulare un contract individual de munca, cu norma intreaga (gasiti model pe internet). In aceasta situatie contabila este obligata sa va faca retineri la venitul realizat aferent celor 2h/zi, nu la 8h.