Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Când o persoană intră într-o curte de unde ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Când o persoană intră într-o curte de unde încearcă să sustragă bunuri, dar până la urmă le abandonează, este tentativă de furt sau tentativă de furt calificat prin violare de domiciliu?

Dacă o persona intră impunând de o poarta care se deschide sor fiinf doar lipita într-o o curte de unde incearca sa sustragă bunuri dar până la urmă abandonează bunurile si nu iese cu ele din curte , neschimbate locul unde se aflau bunurile este tentativa de furt sau tentativa de furt calificat prin violare de domiciliu , va rog sa-mi raspunde-ti ?
Manuela Rășină, administrator
Furtul este o infractiune in care faptasul ridica obiectele si le transporta cu intentia de a si le insusi.
Este irelevant ca le-a ridicat si le-a transportat 5 metri dupa care le-a abandonat.
Cand spun "transport" inseamna ca le ia din buzunarul victimei, din casa victimei, din masina, din raftul magazinului... nu conteaza. Le-a ridicat si le-a transportat 10 centimetri cu intentia de a le fura... elementul juridic al transportului este complet, intrunit.
Este furt complet.
Nu este tentativa de furt.

Din cauza ca ai comis furtul prin deschiderea portii, este furt calificat, furt prin efractie (asa-numita SPARGERE)

Majoritatea instantelor condamna faptasul si pentru infractiunea de violare de domiciliu, in concurs real.

Eu personal (si o minoritate de practicieni) consider ca infractiunea de violare de domiciliu este absorbita in infractiunea de furt prin efractie.
este tentativa de furt calificat,conform art.229 cod penal alin.2 pct b savarsit asdar prin violare de domiciliu
Au fost mutate bunurile, transportate, miscate de la locul lor?
De ce a abandonat faptasul furtul?
Acestea sunt intrebari importante pentru a diferentia furtul de tentativa de furt.
Faptul ca faptasul nu a iesit cu ele din curte nu inseamna ca a fost neaparat tentativa. Poate fi furt complet, in majoritatea cazurilor.
De exemplu, daca faptasul a abandonat furtul din cauza ca bunurile erau prea grele sau prea multe, sau si-a adus aminte ca exista o camera de luat vederi, atunci este furt, nu tentativa.
Daca le-a abandonat de buna voie, fara sa fi intervenit cineva care sa il determine sa nu ia bunurile, persoana in cauza s-a desistat- desistarea este cauza de nepedepsire
Daca le-a abandonat din cauza ca planul a fost defectuos executat, nu este desistare.