Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Achizitie servicii intracomunitare cu TVA sau FARA TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Achizitie servicii intracomunitare cu TVA sau FARA TVA

Buna seara,

Incerc sa lamuresc urmatoarea situatie.
Sunt o firma neplatitoare de TVA si pentru ca folosesc Google Adwords mi-am obtinut si un CIF special pentru facturile emise fara TVA de google, iar eu platesc separat in Romania.

Acum vreau sa achizitionez un domeniu( adresa url ) de la o firma care are sediul in Cipru( stat membru UE), dar ei imi emit factura in Euro si-mi adauga TVA 19%.

Intrebarea mea este: care din cele doua CIF-uri ar trebui sa le utilizez?

Mentiuni:
Le-am solicitat sa-mi emita factura fara TVA pe codul special si din motive tehnice(soft) nu pot sau cel putin asa m-a lasat sa inteleg( am mai procedat la fel cu platforma Evanto si am platit TVA-ul separat in Romania).
alesoft, utilizator
Buna seara,

Trebuie sa ii dati furnizorului extern codul de tva pentru comert intracomunitar. Factura externa trebuie sa fie fara tva.
Dvs. veti depune:
- Decontul special de taxă 301 şi s plata TVA aferentă achiziţiei intracomunitare de servicii; şi
- Declaraţia recapitulativă 390, cu simbolul S.
Constantin Vera, Contabil