Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Poate fi atacat un contract de vânzare-cumpărare ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Poate fi atacat un contract de vânzare-cumpărare încheiat cu părinții? Sora soțului meu ne-a dat în judecată pentru partea ei, deși a fost despăgubită

Buna ziua,

va scriu in speranta ca ma puteti ajuta . Sotul meu meu are o casa la tara pe numele lui  , avand contract de vanzare-cumparare fiind cumparata de la parintii lui acum 11 ani .
Sora lui a fost de acord ca fratele ei sa cumpere casa primind si 2500 de euro despagubire din pacate fara a inregistra aceasta suma la notar .
Acum sora lui ne-a dat in judecata ca vrea parte din casa respectiva .
Care sunt sansele ca ea sa aiba castig de cauza in proces ? Poate ea sa obtina parte din casa ?
Manuela Rășină, administrator
Parintii au decedat?... e important acest amănunt...
nu , parintii traiesc
parintii lui care i-au vandut casa , locuiesc in casa respectiva cu noi
Atunci ar fi bine sa faceti la respectivul act de vânzare cumpărare un act adițional in care sa se specifice faptul ca este de fapt un contract de intretinere viagera. Pentru ca presupun ca nu aveți o dovada ca au fost virați banii in contul părinților. Fara aceea dovada de virament al banilor contractul Dvs de vânzare cumpărare este de fapt o donație deghizată si poate fi atacat dupa decesul parintilor
Petre Enache, Avocat
am inteles , si putem deci sa facem acest act aditional de intretinere viagera si acum ?Chiar daca ea ne-a dat deja in judecata ? Inca nu ne-am prezentat in tribunal , abia ce ne-a ajuns citatia . Si cat timp traiesc parintii nu poate fi atacat contractul de vanzare-cumparare?