Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cumul pensie de stat cu salariu la stat
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cumul pensie de stat cu salariu la stat

Bunz ziua, va rog sa imi spuneti daca poate fi cumulata pensia de serviciu cu salariul de politist local.
Legea nr. 223 din 24 iulie 2015 privind pensiile militare de stat
art.76
(1) În sistemul pensiilor militare de stat pot cumula pensia cu venituri provenite din situații pentru care asigurarea este obligatorie, în condițiile legii, următoarele categorii de pensionari:
a) pensionarii militari care beneficiază de pensie de serviciu;
......

art.15
Pensia de serviciu poate fi:
a) pentru limită de vârstă;
b) anticipată;
c) anticipată parțială.