Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de invaliditate

Bună seara! Am un băiat de 18 ani cu handicap grav(epilepsie, retard sever, paralizie cerebrala și tetrapareza spastica) am fost la comisia de expertiza medicală pentru pensia de invaliditate și mi-au spus că nu se încadrează că nu a cotizat un an.. Cum sa cotizeze dacă el nu se deplasează, nu vorbeste(gândește ca un copil de un an). Ce putem face,? Unde putem merge?
Vă mulțumesc pentru înțelegere!
Aștept un răspuns
Cu stima și respect gerogeta!
buna , e adevarat ca trebuie sa aveti o luna cotizare ,dar stiu ca fiind bolnav nu avea cum sa lucreze , pana la inceputul anului se putea cotiza la casa de pensi si apoi primea pensia de invaliditate dar acuma a mai ramas o singura solutie daca se gaseste cineva sal angajeze acea luna daca va descurcati sa rezolvati va primi pensie daca nu nu

negru daniel a scris:

buna , e adevarat ca trebuie sa aveti o luna cotizare ,dar stiu ca fiind bolnav nu avea cum sa lucreze , pana la inceputul anului se putea cotiza la casa de pensi si apoi primea pensia de invaliditate dar acuma a mai ramas o singura solutie daca se gaseste cineva sal angajeze acea luna daca va descurcati sa rezolvati va primi pensie daca nu nu

Mulțumesc pentru răspuns, dar trebuie cotizat un an nu doar o lună, știți sigur ca doar o luna trebuie cotizat?
da o singura luna e mai mult decat suficient nu trebuie un an asta va zic pentru ca pana anu acesta care nu aveau cotizat plateau la casa de pensi o luna si apoi isi faceau pensia dar de la 1 ianuarie nu se mai poate pentru pensia de invalidiatate , multa sanatate

negru daniel a scris:

da o singura luna e mai mult decat suficient nu trebuie un an asta va zic pentru ca pana anu acesta care nu aveau cotizat plateau la casa de pensi o luna si apoi isi faceau pensia dar de la 1 ianuarie nu se mai poate pentru pensia de invalidiatate , multa sanatate

Mulțumesc mult!