avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 557 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de invaliditate

Bună seara! Am un băiat de 18 ani cu handicap grav(epilepsie, retard sever, paralizie cerebrala și tetrapareza spastica) am fost la comisia de expertiza medicală pentru pensia de invaliditate și mi-au spus că nu se încadrează că nu a cotizat un an.. Cum sa cotizeze dacă el nu se deplasează, nu vorbeste(gândește ca un copil de un an). Ce putem face,? Unde putem merge?
Vă mulțumesc pentru înțelegere!
Aștept un răspuns
Cu stima și respect gerogeta!
Cel mai recent răspuns: Alexgeorgeta , utilizator 16:01, 25 Iulie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
buna , e adevarat ca trebuie sa aveti o luna cotizare ,dar stiu ca fiind bolnav nu avea cum sa lucreze , pana la inceputul anului se putea cotiza la casa de pensi si apoi primea pensia de invaliditate dar acuma a mai ramas o singura solutie daca se gaseste cineva sal angajeze acea luna daca va descurcati sa rezolvati va primi pensie daca nu nu

negru daniel a scris:

buna , e adevarat ca trebuie sa aveti o luna cotizare ,dar stiu ca fiind bolnav nu avea cum sa lucreze , pana la inceputul anului se putea cotiza la casa de pensi si apoi primea pensia de invaliditate dar acuma a mai ramas o singura solutie daca se gaseste cineva sal angajeze acea luna daca va descurcati sa rezolvati va primi pensie daca nu nu

Mulțumesc pentru răspuns, dar trebuie cotizat un an nu doar o lună, știți sigur ca doar o luna trebuie cotizat?
da o singura luna e mai mult decat suficient nu trebuie un an asta va zic pentru ca pana anu acesta care nu aveau cotizat plateau la casa de pensi o luna si apoi isi faceau pensia dar de la 1 ianuarie nu se mai poate pentru pensia de invalidiatate , multa sanatate


negru daniel a scris:

da o singura luna e mai mult decat suficient nu trebuie un an asta va zic pentru ca pana anu acesta care nu aveau cotizat plateau la casa de pensi o luna si apoi isi faceau pensia dar de la 1 ianuarie nu se mai poate pentru pensia de invalidiatate , multa sanatate

Mulțumesc mult!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie de invaliditate Alexgeorgeta Alexgeorgeta Bună seara! Am și eu un băiat de 18 ani are, epilepsie, paralizie cerebrala, tetrapareza spastica și retard sever. Are certificat de handicap grav, el ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. persoanele cu handicap grav pot beneficia de pensie ... BiancaBarsan2005 BiancaBarsan2005 Buna ziua. Persoanele cu handicap grav pot beneficia de pensie de handicap dupa implinirea varstei de 18 ani ? Mentionez ca baiatul meu are in prezent 20 ... (vezi toată discuția)
Buna seara, sunt mama unui baiat cu handicap grav, retard mental ... mitimama mitimama Buna seara, sunt mama unui baiat cu handicap grav, retard mental sever, pus sub interdictie , in varsta de 21 de ani,As dori sa depun actele pentru pensie de ... (vezi toată discuția)