Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Deschidere magazin.
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Deschidere magazin.

Buna ziua.
Doresc sa deschid un magazin mixt in mediul rural, am achizitionat de curand un teren intravilan pe care intentionez sa ridic o constructie din panouri sandwich (magazinul propriuzis). Nu am nici o cunostinta despre acest domeniu. Intrebarea mea este: ce pasi trebuie sa urmez pentru deschiderea magazinului de la a la z ( autorizatii, aprobari, reguli de respectat). Multumesc foarte mult.
Terenul l-ati achizitionat pe persoana fizica si constructia o veti face pe firma srl pentru a putea sa deduceti cheltuielile cu proiectul tehnic, autorizatia de constructie, constructia efectiva, conectarea la utilitati de lumina, inregistrarea la directia de taxe si impozite de la pimarie pentru plata impozitului pe constructie persoane juridice si functionarea in contabilitatea srl.
Trebuie sa va infiintati mai intai firma srl la registrul comertului doar declarand sediul social. Apoi dupa ce veti termina tot ce inseamna magazinul functional, deci pote sa dureze cea luni bune, mergeti iar la regstrul comertului ca sa inregistrati pe srl si punctul de ucru si sa va autoizat si activitatie ce le veti face laadresa punctului de lucru.
Adica firma srl o inregistrati cu sediul social acolo unde locuiti si punctul de lucru va fi la adresa unde va amenajati constructia magazinului la terminarea definitiva a lui.
Orientativ, ca sa castigati putin timp, pana urmati procedura de inregistrare srl la registrul comertului si la finante din judetul dumneavoastra (unde spuneti clar ca acivitate o incepeti dupa construirea magazinului la adresa punctului de lucru) mergeti si la primarie doar sa va interesati ce acte va sunt necesare sa depuneti pentru obtinera autorizatiei de construire magazin pe firma srl. Dar nu faceti inca nicio plata caci pana nu aveti srl infiintat si inregistat la finante, nu puteti sa platii pe srl si nu puteti deduce cheltuieli in contabilitatea firmei.
Este un parcurs anevoios si trebuie sa aveti rabdare dar o sa va descurcati daca va tineti de termenele cerute de autoritati si, acolo unde sunteti nelamurit, nu ezitati sa intrebati direct la ei.
Multumesc frumos.