Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Autoturism cumparat cu vicii ascunse la motorul ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Autoturism cumparat cu vicii ascunse la motorul electric.

In primavara am achizitionat o masina hybrid (doua motoare, benzina si electric ce merg concomitent).
Inainte de a semna actele masina a fost dusa in service pentru inspectie, dar doar pe partea mecanica unde totul era ok, din pacate masina nu poate fi conectata la calculator decat in service autorizat ce detine softul masinii, la momentul respectiv nefiind disponibil niciun service pentru o perioada de 2-3 saptamani, asa ca am cumparat masina doar cu inspectia mecanica.
Acum, sa aflam ca motorul electric este pe "moarte" si ca mergem pe riscul nostru cu ea, inlocuirea bateriei costand 4500 euro, cam cat am dat pe masina.
Din parametrii/istoricul masinii, noi putem dovedi daca erorile si starea bateriei erau deja precare dinainte de semnarea actelor de vanzare/cumarare.
Exista vreo posibilitate prin care sa depunem plangere penala impotriva vanzatorului, demonstrand ca motorul electric era deja stricat, apeland la viciile ascunse in momentul cumpararii ?

Multumesc!
Da, exista aceasta posibilitate. Depinde si de termenii conveniti contractual, pentru ca pretul initial putea sa va dea indicii ca exista lucruri de remediat, iar vanzatorul poate sustine ca v-a informat asupra unor astfel de aspecte.

Aveti nevoie de expertiza tehnica scrisa, initiati contactul cu vanzatorul, eventual cu ajutorul unui mediator, apoi, in functie de raspuns, puteti face demersurile sustinute de un avocat, daca va mai fi cazul. Succes!
ContSters487475, utilizator
Multumesc pentru raspuns!

Vom incerca pe cale amiabila, cu dovezile aferente.
Cu placere, sper sa aveti castig de cauza! Daca ati cumparat masina in urma unui anunt public, care a omis sa mentioneze ... slabiciunile masinii, aveti un argument suplimentar.
ContSters487475, utilizator