Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Taxa de intretinere a cimitirelor
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Taxa de intretinere a cimitirelor

Poate administratorul unui cimitir sa desfiinteze un loc de veci, in vederea concesionarii, catre alta persoana, daca nu s-a platit taxa de intretinere a cimitirului din 2006 , daca mormantul este vechi dar intretinut in fiecare an.? Nu intentionez sa concesionez locul, ci doar sa-l intretin incontinuare!
paulass55, utilizator
Dvs nu puteti concesiona locul fiindca dvs sunteti concesionarul. iar primul lucru pe care ar fi trebuit sa-l faceti ar fi fost sa platiti taxa de concesiune. Era cel mai bun semn ca vreti sa intretineti locul.
Cat despre desfiintarea locului de veci, daca cimitirul e in administrarea primariei, puteti verifica regulamentul de functionare, care este public si aprobat de Consiliul Local. In acest fel, veti putea sti daca administratorul a respectat reglementarile sau nu.
Nu conteaza daca locul este curatat si intretinut. Daca la ei nu figureaza chitanta cu care se plateste anual, il preia.
george-neagu, moderator