Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA pentru servicii online prestate in Romania pentru ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA pentru servicii online prestate in Romania pentru firme din afara tarii

Buna ziua
trbuie o firma Romanesca sa factureze TVA pentru servicii de gazduire de web (gazduirea se face in Romania) in cazul in care firma Romaneasca colecteaza TVA si:
1. clientul este o companie din Uniunea Europeana?
2. clientul este o companie din afara Uniunii Europene?

Multumesc cu anticipatie
Facturati aici cu TVA, iar firma nerezidenta poate sa isi recupreze TVA, in functie de fiecare legislatie in parte.
1. In cazul in care clientul este o companie din UE:
Locul prestarilor de servicii online este considerat locul unde functioneaza si este inregistrat beneficiarul (clientul). Daca furnizorul si beneficiarul sunt inregistrate in state diferite din UE se considera livrare intracomunitara si se factureaza cu taxare inversa.
2. In cazul in care clientul este o companie din afara UE facturezi cu tva.
aceasta operatiune se incadreaza la art. 133, alin (2), lit. g), pct.12
2) Prin derogare de la prevederile alin. (1), pentru următoarele prestări de servicii, locul prestării este considerat a fi:
g) locul unde clientul căruia îi sunt prestate serviciile este stabilit sau are un sediu fix, cu condiţia ca respectivul client să fie stabilit sau să aibă un sediu fix în afara Comunităţii ori să fie o persoană impozabilă acţionând ca atare, stabilită sau care are un sediu fix în Comunitate, dar nu în acelaşi stat cu prestatorul, în cazul următoarelor servicii:
12. serviciile furnizate pe cale electronică.

dei se factureaza fara TVA in ambele cazuri, atat pentru client UE cat si pentru client nonUE.