Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Licența traseucar
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Licența traseucar

Buna ziua, avem o firma de transport persoane avem convenții cu muncitori de la diverse fabrici de 10 ani ,pana astăzi credeam ca suntem in regula cu toate actele licențe ,contracte,copii conforme.Astazi am fost amendați pentru lipsa licenței de traseu de care va spun sincer ca nu știam ca este necesară . Este obligatorie ?Va mulțumesc anticipat pentru raspuns!
Amina01, utilizator
Buna ziua. Banuiesc ca dvs. ati fost amendata de ISCTR, nu? În cadrul firmei, din ce cunosc eu, trebuia sa aveti angajat un Manager transport persoane si, prin acesta, tineati legatura cu autoritatile statului ( ARR, ISCTR si care mai sunt...) Legislatia pe partea de transport persoane nu o stiu dar cred ca se poate gasi pe site-ul ARR... Pe procesul verbal nu scrie ca va amendeaca pentru ca ati incalcat legea, OUG, HG nr X, articolul Y...? Daca nu scrie vedeti in legislatie unde se poate incadra contraventia dvs., cu toate ca, banuiesc, trebuia sa scrie in acel PV ce lege ati incalcat
Ionut.ion, utilizator
Buna, sa știți ca nu de Isctr de cei de la poliție care erau total nedumeriți dacă am sau nu nevoie de aceasta licența , după telefoane date s-au hotărât sa mi dea amenda . Licențele de la Arr le avem pe toate , asta care ne lipsește se ia chipurile de la primăria orașului .

Ionut.ion a scris:

Buna ziua. Banuiesc ca dvs. ati fost amendata de ISCTR, nu? În cadrul firmei, din ce cunosc eu, trebuia sa aveti angajat un Manager transport persoane si, prin acesta, tineati legatura cu autoritatile statului ( ARR, ISCTR si care mai sunt...) Legislatia pe partea de transport persoane nu o stiu dar cred ca se poate gasi pe site-ul ARR... Pe procesul verbal nu scrie ca va amendeaca pentru ca ati incalcat legea, OUG, HG nr X, articolul Y...? Daca nu scrie vedeti in legislatie unde se poate incadra contraventia dvs., cu toate ca, banuiesc, trebuia sa scrie in acel PV ce lege ati incalcat

Da, aveți nevoie de licența transport, licența execuție pe fiecare masina si autorizație de traseu. Într-adevăr, asa cum a zis mai sus colegul nostru, aveți nevoie de un manager pe segmentul de transport care sa fie autorizat de ARR
Cum spuneam, nu cunosc legislatia pentru transportul de persoane, nu am avut nevoie de ea... dar, din ce cunosc, ARR-ul e autoritate de autorizare, daca pot spune asa, si ISCTR-ul autoritate de control...Acest control il mai poate face ai Politia la controlul de rutina( permis, licenta de traseu...) Intrebati la acea primarie despre ce licenta este vorba, ce reglementare au dat ei in acest domeniu, cu toate ca asta trebuia scrisa pe PV de amenda...si vedeti apoi cum va puteti pune in legalitate... Pentru o imagine mai buna cred ca puteti citi si legislatia din domeniu, care cred ca este pe site-ul ARR si intrebati la primarie ce hotarate au luat in acest domeniu... Succes!
Ionut.ion, utilizator

Petre Enache a scris:

Da, aveți nevoie de licența transport, licența execuție pe fiecare masina si autorizație de traseu. Într-adevăr, asa cum a zis mai sus colegul nostru, aveți nevoie de un manager pe segmentul de transport care sa fie autorizat de ARR

Mulțumesc pentru raspuns in ce privește situația cu managerul, avem manager de transport dar se pare ca e depășit de situație .