Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Licența traseucar
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Licența traseucar

Buna ziua, avem o firma de transport persoane avem convenții cu muncitori de la diverse fabrici de 10 ani ,pana astăzi credeam ca suntem in regula cu toate actele licențe ,contracte,copii conforme.Astazi am fost amendați pentru lipsa licenței de traseu de care va spun sincer ca nu știam ca este necesară . Este obligatorie ?Va mulțumesc anticipat pentru raspuns!
Amina01, utilizator
Nu cred ca e depasit doar ca poate sunt noi reglementari pe plan local ce apar si inca nu stie de ele... Doar dvs. ati spus ca nu stiau daca sa va amendeze sau nu... si ca in 10 anii nu ati avut probleme... Daca se mai poate... se poate contesta amenda si vedeti apoi... sau platiti, cautati legea in baza careia va amendat si apoi contestatie... Si neaparat un drum la primarie daca va amendat in baza unei hotarari aplicabile pe plan local...
Inca ceva, intrebaati la ARR daca aveti nevoie de licenta de traseu in cazul in care face ti transport public privat, transport de muncitori si nu de pasagerii pe anumite rute judetene sau interjudetene. Pe cele din urma trebuie trecut un orar, un traseu, un numar de statii de oprire... la cele de muncitorii nu cred ca trebuie asta...Vedeti legislatia si, daca va da castig de cauza, contestatie la amenda...

Ionut.ion a scris:

Inca ceva, intrebaati la ARR daca aveti nevoie de licenta de traseu in cazul in care face ti transport public privat, transport de muncitori si nu de pasagerii pe anumite rute judetene sau interjudetene. Pe cele din urma trebuie trecut un orar, un traseu, un numar de statii de oprire... la cele de muncitorii nu cred ca trebuie asta...Vedeti legislatia si, daca va da castig de cauza, contestatie la amenda...

Mulțumesc mult! O zi frumoasa !