avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 944 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Licența traseucar
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Licența traseucar

Buna ziua, avem o firma de transport persoane avem convenții cu muncitori de la diverse fabrici de 10 ani ,pana astăzi credeam ca suntem in regula cu toate actele licențe ,contracte,copii conforme.Astazi am fost amendați pentru lipsa licenței de traseu de care va spun sincer ca nu știam ca este necesară . Este obligatorie ?Va mulțumesc anticipat pentru raspuns!
Ultima modificare: Joi, 26 Iulie 2018
Amina01, utilizator
Cel mai recent răspuns: Amina01 , utilizator 09:12, 30 Iulie 2018
Nu cred ca e depasit doar ca poate sunt noi reglementari pe plan local ce apar si inca nu stie de ele... Doar dvs. ati spus ca nu stiau daca sa va amendeze sau nu... si ca in 10 anii nu ati avut probleme... Daca se mai poate... se poate contesta amenda si vedeti apoi... sau platiti, cautati legea in baza careia va amendat si apoi contestatie... Si neaparat un drum la primarie daca va amendat in baza unei hotarari aplicabile pe plan local...
Inca ceva, intrebaati la ARR daca aveti nevoie de licenta de traseu in cazul in care face ti transport public privat, transport de muncitori si nu de pasagerii pe anumite rute judetene sau interjudetene. Pe cele din urma trebuie trecut un orar, un traseu, un numar de statii de oprire... la cele de muncitorii nu cred ca trebuie asta...Vedeti legislatia si, daca va da castig de cauza, contestatie la amenda...


Ionut.ion a scris:

Inca ceva, intrebaati la ARR daca aveti nevoie de licenta de traseu in cazul in care face ti transport public privat, transport de muncitori si nu de pasagerii pe anumite rute judetene sau interjudetene. Pe cele din urma trebuie trecut un orar, un traseu, un numar de statii de oprire... la cele de muncitorii nu cred ca trebuie asta...Vedeti legislatia si, daca va da castig de cauza, contestatie la amenda...

Mulțumesc mult! O zi frumoasa !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Facem transport de banii, fara arme cu masini neblindate el1977 el1977 Sunt angajat pe functia de Ag Interventie rapida la o anumita firma,iar firma respectiva are stabilit in contract ca data de salarizare data de 25 a lunii, iar ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. o persoana poate fi angajata cu contract de munca ... manuelle manuelle Buna ziua. O persoana poate fi angajata cu contract de munca de 2 ore/zi in functia de Manager transport marfa la mai multe firme? Sau poate sa fie angajat cu ... (vezi toată discuția)
Amenda curioasa Alex5533 Alex5533 Buna dimineata tuturor! Anul trecut mi-am cumparat o platforma de transport, cu care imi mut masinile mele de epoca. Fiind bunurile mele pe care le transport, ... (vezi toată discuția)