Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Rezidentiat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Rezidentiat

Buna ziua. Sunt medic rezident pe specialitate ORL pe loc, anul 4. Avand in vedere modificarea curiculei de pregatire si prelungirea perioadei de pregatire la 5 ani pentru slecialitate ORL, as dori sa va intreb care sunt posibitatile in a beneficia de incadrare in aceasta perioada de 5 ani de pregatire. In acest sens trebuie sustinut din nou examenul de rezidentiat? Se poate in aceeasi speciitate?
Va multumesc.
Potrivit art.10 alin. (2) din H.G. nr.899/2002 privind organizarea invatamantului postuniversitar medical si farmaceutic uman „Schimbarea specialitatii în care a fost admis rezidentul este posibila printr-un nou concurs de rezidentiat. În cazuri justificate schimbarea se poate face numai prin ordin al ministrului sănătăţii, dacă solicitantul îndeplineşte condiţiile minime la specializarea cerută".