Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA si declaratia unica
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA si declaratia unica

De ex daca am un PFA iar singurul venit sunt subventiile de la APIA (dupa care sunt platite impozitele an de an), nu s-a taiat nici o chitanta pe pfa,.....mai trebuie declarat venitul din subventii, in declaratia unica?
Adica sa se plateasca la stat inca o data pe acesti bani impozit?!
george-neagu, moderator
Nu se trece acolo la venituri cel din subventii.
Va redau din normele de aplicare ale codului fiscal:
(3) Potrivit prevederilor art. 62 lit. a) din Codul fiscal, în categoria veniturilor neimpozabile se cuprind și formele de sprijin cu destinație specială acordate din bugetul de stat și din fonduri externe nerambursabile în conformitate cu legislația internă și reglementările europene, de exemplu:

a) forme de sprijin acordate producătorilor agricoli din sectorul vegetal sub forma schemelor de plăți directe și ajutoarelor naționale tranzitorii în conformitate cu Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 3/2015 pentru aprobarea schemelor de plăți care se aplică în agricultură în perioada 2015 - 2020 și pentru modificarea art. 2 din Legea nr. 36/1991 privind societățile agricole și alte forme de asociere în agricultură, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 104/2015, cu modificările și completările ulterioare;

b) ajutoare de stat și forme de sprijin acordate fermierilor din sectorul zootehnic potrivit Hotărârii Guvernului nr. 1.179/2014 privind instituirea unei scheme de ajutor de stat în sectorul creșterii animalelor, cu modificările ulterioare, și Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 3/2015, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 104/2015, cu modificările și completările ulterioare;

c) sprijinul nerambursabil acordat potrivit Programului Național pentru Dezvoltare Rurală 2014 - 2020, aprobat prin Decizia de punere în aplicare a Comisiei Europene nr. C(2015) 3.508 din mai 2015, de aprobare a Programului de Dezvoltare Rurală al României pentru sprijin din Fondul European Agricol pentru dezvoltare rurală;
Deci sa inteleg ca se depune declaratia? Avand in vedere ca singurul venit este din subventii.....se va trece la venit pe anul 2017 respectiv 2018, 0?
LaviniaB30, utilizator
Nu o depuneti daca aveti strict doar acest venit si nicio cheltuiala. Dar daca aveti chltuieli pe pfa, o depuneti.