Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Microintreprinderea doneaza 20% din impozitul datorat ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Microintreprinderea doneaza 20% din impozitul datorat la bugetul statului?

Va rog sa-mi spuneti daca mai este valabil pentru microintreprinderi sa doneze 20% din impozitul datorat la bugetul statului si care sunt conditiile si obligatiile declarative,Multumesc.
george-neagu, moderator
Incepând cu 1 aprilie 2018 microîntreprinderile care efectuează sponsorizări scad sumele aferente din impozitul pe veniturile microîntreprinderilor până la nivelul valorii reprezentând 20% din impozitul pe veniturile microîntreprinderilor datorat pentru trimestrul în care au înregistrat cheltuielile respective.
Conditia este ca aceste unități nonprofit să fie furnizori de servicii sociale acreditaţi cu cel puţin un serviciu social licenţiat, potrivit legii.
Va rog sa cititi oug 25 din 2018.