Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Plata TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Plata TVA

Buna seara am vandut in anul 2017 luna septembrie un apartament la pretul de 45.000 euro in iulie 2018 am facut o noua vanzare de 32.000 euro intrebarea mea este daca pot avea prb cu fiscul ptr plata TVA.
Raspunsul depinde de cum raspunzi la urmatoarele intrebari:
1. Cand ai cumparat apartamentul vandut in Sept 2017? De ce l-ai vandut?
2. Cand ai cumparat apartamentul vandut in iulie 2018? De ce l-ai vandut?

Si la ANAF vei primi tot un interogatoriu in scris cu intrebari similare, in caz ca ai inspectie.
Am vandut cele 2 apartamente ptr plata unui apartament de 3 camere mai mare de la un dezvoltator
Si cu apartamentul de 3 camere ce faci?
O sa ma mut eu ptr ca nu am alta locuinta in acest moment
Nu ati raspuns la prima intrebare care e importanta pentru stabilirea obligatiei platii TVA: cand s-a achizitionat si cand s-a vandut fiecare dintre apartamente?