avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Plata TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Plata TVA

Buna seara am vandut in anul 2017 luna septembrie un apartament la pretul de 45.000 euro in iulie 2018 am facut o noua vanzare de 32.000 euro intrebarea mea este daca pot avea prb cu fiscul ptr plata TVA.
Cel mai recent răspuns: Ioan Petru Butariu , Contabil 08:57, 2 August 2018
Raspunsul depinde de cum raspunzi la urmatoarele intrebari:
1. Cand ai cumparat apartamentul vandut in Sept 2017? De ce l-ai vandut?
2. Cand ai cumparat apartamentul vandut in iulie 2018? De ce l-ai vandut?

Si la ANAF vei primi tot un interogatoriu in scris cu intrebari similare, in caz ca ai inspectie.
Am vandut cele 2 apartamente ptr plata unui apartament de 3 camere mai mare de la un dezvoltator
Si cu apartamentul de 3 camere ce faci?
O sa ma mut eu ptr ca nu am alta locuinta in acest moment
Nu ati raspuns la prima intrebare care e importanta pentru stabilirea obligatiei platii TVA: cand s-a achizitionat si cand s-a vandut fiecare dintre apartamente?

Alte discuții în legătură

Tva aplicat la valoare teren construibil dia_8 dia_8 Sunt persoana fizica si detin in proprietate doua terenuri construibile, pe care le-am achizitionat in urma cu peste 15 ani. Anul acesta as dori sa le vand ... (vezi toată discuția)
Cât e tva pentru un teren în valoare de 10.000 de euro? Corina271 Corina271 Buna ziua! Vreau sa cumpăr un teren în valoare de 10000 de euro și as dorii sa știu cat la suta e TVA? (vezi toată discuția)
Tva tranzactie apartament adrianbunescu adrianbunescu Salutare, Am incheiat antecontract pentru un imobil in constructie (finalizare 2018), regim TVA 5%. Imi doresc achizitia unui imobil vechi de aceasta data ... (vezi toată discuția)