Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Daune morale si taxa de timbru
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Daune morale si taxa de timbru

Buna ziua. E vorba de un proces civil unde exista si un capat de cerere in care se solicita daune morale . S-a acordat ajutor public judiciar. Paratul vrea sa faca o intelegere, platind o suma (mult mai mica fata de cea solicitata). Ce se intampla cu suma acordata de stat ca si ajutor public judiciar? Cine o plateste? Poate fi modificata de judecator, pe motiv ca nu s-a obtinut suma ceruta in instanta ca si daune morale, ci una mult mai mica? Poate hotari judecatorul ca petentul sa plateasca statului ajutorul judiciar acordat, din suma primita in urma intelegerii? Ce legi fac referire la aceste aspecte?
Faceti Dvs înțelegerea si nu va mai faceti probleme din cauza ajutorului public judiciar.
Multumesc pentru raspuns. Articolele de lege care fac referire la problema ridicata de mine mi le puteti sopti, sau sunt secret profesional?
Presupun ca aveți avocat si nu mai trebuie sa șoptesc nimic.

Emma21 a scris:

Multumesc pentru raspuns. Articolele de lege care fac referire la problema ridicata de mine mi le puteti sopti, sau sunt secret profesional?

Din oficiu. Nu a raspuns nici dlui mai mult decat dv. De ce mai aveti acest forum, daca nu oferiti raspunsuri, sau le dati in doi peri?