Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Facilitare taxa judiciara.
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Facilitare taxa judiciara.

Am introdus o actiune pentru raspundere delictuala (art. 1349 c.c.) prin care am solicitat si o anumita suma ca daune morale de cateva zeci de mii de lei. Instanta de judecata, mi-a comunicat un raspuns ca am obligatia de a achita taxa de timbru - 100 lei.
Totodata, am fost informat de posibilitatea de a formula o cerere de acordare a facilitatilor la plata taxei judiciare de timbru.

Cineva, mi-a spus ca instanta poate admite o singura data facilitarea la plata taxei judiciare de timbru.
Conform OUG 80/2013 privind taxele judiciare de timbru, exista o grila cu privire la plata taxei judiciare la valoarea sumei solicitate de la parat prin instanta.
Daca am solicitat daune morale pentru raspundere delictuala in cuantum de cateva zeci de mi de lei, de ce mi s-a facut cunoscut ca am posibilitatea de a formula o cerere de acordare a facilitatilor la plata taxei judiciare de timbru, iar valoarea indicata este de 100 lei?

De fapt, daca fac cerere de acordare a facilitatilor la plata taxei judiciare de timbru, facilitarea se acorda pe suma solicitata ca daune morale (raspunderea delictuala) ? Sau se acorda facilitarea pe taxa de timbru judiciar in valoare de 100 lei mentionata prin comunicare de catre instanta?
instanţa v-a pus în vedere posibilitatea de a formula, în condiţiile legii, cerere de acordare a facilităţilor la plata taxei judiciare de timbru in cuantum de 100 lei. Aceasta, deoarece acţiunea are mai multe capete de cerere, cu finalitate diferită, iar taxa judiciară de timbru se datorează pentru fiecare capăt de cerere în parte, după natura lui, Cererea privind stabilirea şi acordarea de despăgubiri pentru daunele morale se taxează cu 100 lei.
Puteti beneficia de scutiri, reduceri, eşalonări sau amânări de la plata acestei taxe judiciare prevăzute de lege, formuland o cerere de ajutor public judiciar in conditiile OUG nr. 51/2008.