Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Despagubiri
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Despagubiri

Daca la plangerea contraventionala formulata impotriva MAI - IGPR (proces-verbal)- in calitate de petent doresc si despagubiri, este obligatorie si plata taxei de timbru la valoarea solicitata sau exista si exceptii de care pot beneficia?

Astept raspuns urgent.

Multumesc anticipat.

Conform art. 7 din OUG 80/2013, datorati taxa de timbru daca solicitati daune morale.

Art. 7
Actiunile privind stabilirea si acordarea de despagubiri pentru daunele morale aduse onoarei, demnitatii sau reputatiei unei persoane fizice se taxeaza cu 100 lei

Daca solicitati daune materiale, se timbreaza la valoare.

Pentru scutirea de la plata taxelor de timbru, puteti formula cerere de ajutor public judiciar, daca indepliniti conditiile prevazute de lege.
Cabinet de Avocat Feraru Diana, Avocat
Multumesc frumos pentru raspuns. Voi formula o cerere de scutire uzitand de OUG nr. 51/2008, ordonanta de urgenta privind ajutorul public judiciar in materie civila.
Intampinare, utilizator