Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... reducerea stagiului de cotizare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

reducerea stagiului de cotizare

Buna ziua,
Pe 12.07.2018 am depus dosarul pentru pensionare limita de varsta. Am 11 ani de grupa I . 33 de ani si 8 luni de cotizare, 5 ani facultate la zi, 9 luni armata.
Reducerea stagiului de cotizare pentru cei care au lucrat in grupa I ma include si pe mine cu cei 11 ani de grupa I ? Cu cati se reduce stagiul de cotizare in cazul meu ? La cati ani de cotizare se impart punctele acumulate ?

Multumesc
Reducerea este de 5 ani si 6 luni.
Stagiul complet(la care se imparte) este de 35 de ani.