avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 869 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... reducerea stagiului de cotizare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

reducerea stagiului de cotizare

Buna ziua,
Pe 12.07.2018 am depus dosarul pentru pensionare limita de varsta. Am 11 ani de grupa I . 33 de ani si 8 luni de cotizare, 5 ani facultate la zi, 9 luni armata.
Reducerea stagiului de cotizare pentru cei care au lucrat in grupa I ma include si pe mine cu cei 11 ani de grupa I ? Cu cati se reduce stagiul de cotizare in cazul meu ? La cati ani de cotizare se impart punctele acumulate ?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 16:21, 28 Iulie 2018
Reducerea este de 5 ani si 6 luni.
Stagiul complet(la care se imparte) este de 35 de ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie Iunian Iunian Nascut 1952 9 ani grupa 1 9 ani grupa 2 noua ani fara grupa = 27 Facultate 5 ani Armata 9 luni Cind se iese la pensie ? (vezi toată discuția)
Grupa munca ciubotarudan ciubotarudan Pentru 13 ani si 7 luni lucrati in gr. 2 de munca, la impliniriea varstei de pensionare se adauga ceva . Mentionez ca sunt barbat ,nascut pe20.06.1954 , in ... (vezi toată discuția)
Armata vechime in munca Tagetes Tagetes Vecinul meu are 35 de ani vechime cu armata cu tot si 9 ani de grupa 2 suta la suta si este nascut in 1954 . Cand poate iesi la pensie anticipata sau normala ? (vezi toată discuția)