Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Decizie de impunere anuala cu diferente stabilite in ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Decizie de impunere anuala cu diferente stabilite in minus

Buna ziua,

Am primit astazi de la ANAF o decizie de impunere anuala pentru anul 2013 (!), pt stabilirea contributiei de asigurari sociale de sanatate, din care reiese o suma cu titlul de "diferente stabilite in minus".

In 2013 eram PFA, ulterior l-am radiat iar astazi sunt angajat fara vreo forma de personalitate juridica.

Mai jos se specifica: "Diferenta de contributii stabilita in minus in suma de ... lei se compenseaza si/sau se restituie, dupa caz, potrivit prevederilor legale in vigoare".

Intrebarea mea e: suma asta trebuie s-o platesc sau s-o primesc?
Nu e de plata , diferenta se compenseaza in viitor cu altele asemenea sau se poate restitui .
Multumesc pentru raspuns!

Presupun ca trebuie sa merg la ANAF cu decizia de impunere, ca sa mi se restituie, corect? Nu vad cu ce s-ar putea compensa pe viitor, avand in vedere ca nu mai am PFA.
Da,corect.
Obligatiile ( PFA-ului si persoanei fizice) se trec pe CNP, de aceea am zis de compensare. Asadar ce a ramas de la PFA, se trece pe CNP-ul persoanei fizice.