Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Grupa a II de munca pentru soferi profesionisti
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Grupa a II de munca pentru soferi profesionisti

Socrul meu a fost sofer pe cisterna de combustibil de 30 tone din 1997 pina in 2004, in aceasta perioada el nu a primit grupa a II de munca desi colegi de ai sai, soferi pe autobuze si troleibuze au fost incadrati in grupa a II-a. Ma poate ajuta cineva cu un sfat: daca se incadreaza si el la agrupa a II-a si ce ar trebui facut pentru ca cei de la societate sa ii acorde retroactiv aceasta incadrare deoarece vrea sa se pensioneze anticipat si l-ar ajuta la pensie aceasta grupa. Multumesc anticipat.
Am inteles. Multumesc pentru ajutor.
In Ordinul nr. 50/1990 nu exista pct. 208 in anexa II si ma refer la ceea ce este publicat in Monitorul Oficial. Scrisoarea nr. 96/1996 a MMSF nu a fost publicata niciodata in Monitorul Oficial si nu este opozabila tertilor, deci nici fostului angajator al socrului dvs.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Multumesc pentru precizari. Imi puteti totusi spune daca este vreo solutie legala pentru a primi grupa a II ca sofer pe autocisterna de combustibil de 30 de tone?
Daca ar fi existat vreo prevedere legala sau daca as fi stiut vreo solutie de natura sa il ajute pe socrul dvs. as fi scris-o in mesajul anterior.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Multumesc pentru tot