Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divorț cu minori, decăderea din drepturile ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divorț cu minori, decăderea din drepturile părintești

In cazul unui divort in instanta ...in ce circumstante poate decide judecatorul ca ii incredinteaza copii tatalui? Din ce motiv poate decadea mama din drepturile parintesti ?
Defapt...ce dovezi trebuie sa aduca tata impotriva mamei ca judecatorul sa ii dea copii lui ?
Discutati cu un av pt a va lamuri,termenii de custodie,incredintare minor nu mai sunt folositi in actuala legislatie,Regula este stabilirea domiciliului minorilor la mama si autoritatea parinteasca/custodia exercitata in comun.Pt a se dispune autoritate parinteasca exclusiva va trebui sa dovediti ca celalalt parinte este un pericol pt minor dependenta de droguri,boli psihice etc.
Am inteles...cu asta ma ameninta sotul meu ca daca ajungem la instanta ...o sa imi ia fetele..ca are avocat bun ...
Sansele sunt in proportie covarsitoare de partea dvs nu a sotului