avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 406 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divorț cu minori, decăderea din drepturile ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divorț cu minori, decăderea din drepturile părintești

In cazul unui divort in instanta ...in ce circumstante poate decide judecatorul ca ii incredinteaza copii tatalui? Din ce motiv poate decadea mama din drepturile parintesti ?
In cazul unui divort in instanta ...in ce circumstante poate decide judecatorul ca ii incredinteaza copii tatalui? Din ce motiv poate decadea mama din drepturile parintesti ?
Defapt...ce dovezi trebuie sa aduca tata impotriva mamei ca judecatorul sa ii dea copii lui ?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Discutati cu un av pt a va lamuri,termenii de custodie,incredintare minor nu mai sunt folositi in actuala legislatie,Regula este stabilirea domiciliului minorilor la mama si autoritatea parinteasca/custodia exercitata in comun.Pt a se dispune autoritate parinteasca exclusiva va trebui sa dovediti ca celalalt parinte este un pericol pt minor dependenta de droguri,boli psihice etc.
Am inteles...cu asta ma ameninta sotul meu ca daca ajungem la instanta ...o sa imi ia fetele..ca are avocat bun ...
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sansele sunt in proportie covarsitoare de partea dvs nu a sotului

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Custodie exclusiva bianca76 bianca76 buna ziua, Iata pe scurt povestea mea: am 37 ani,am fost casatorita 13 ani si in urma neintelegerilor am divortat in mai2013,la notar,de comun acord si...din ... (vezi toată discuția)
Proces de custodie ... Cri013 Cri013 Bună. Am o întrebare, sper sa ma puteți ajuta. În cazul unui proces de custodie, în urma separării părinților prin divorț, dacă tatal dorește ... (vezi toată discuția)
Custodie totala tata Axy9 Axy9 Buna! Sotul meu are un copil din casnicia anterioara si ar dori sa obtina custodia totala.Printre motive ar fi mediul toxic in care traieste copilul ( consum ... (vezi toată discuția)