Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... parcare auto
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

parcare auto

Locuiesc la casa construita la capatul unei strazi infundate. Trotuarul lat de 3m este perpendicilar pe poarta mica de acces in curte,iar pe spatiul din fata portii parchez masina personala,fara a sinjeni pietonii,singurii pietoni santem noi familia.Am dreptul sa parchez sau nu ?
Conform unei hotărâri a ICCJ, parcarea pe trotuar este ilegală. Nu-mi amintesc nr. deciziei instanței supreme.
...oprirea si stationarea unui autovehicul pe trotuar sunt interzise in mod expres de lege. Aceasta este regula generala: oprirea si stationarea pe trotuar este interzisa.
Poliția rutieră interpretează eronat legea (am văzut din ce motive!), doar pentru că și ei sunt participanți la trafic și, mai ales, pentru că primarii (care-i țin în brațe) nu pot oferii soluții pentru parcarea legală.
În altă ordine de idei, de ce nu o parcați în curte? S-ar putea să vă incomodeze chiar pe d-voastră, în caz de urgență.
Altfel, ați fost atenționat de cineva că nu-i legal să parcați mașina acolo?
Dreptul nu-l aveți!