Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Dorim să înfiintam un ONG
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Dorim să înfiintam un ONG

Dorim să înfiintam o organizatie non-profit a pensionarilor si persoanelor vârstnice. La judecătorie nu ni s-a explicat prea bine.
Cum procedăm și de ce avem nevoie?
george-neagu, moderator
Cateva precizari: 1. Patrimoniul initial trebuie sa fie de minim 200 lei, nu are nicio legatura cu salariul minim brut 2. E adevarat ca exista si judecatorii care cer copia cartii de identitate a fondatorilor, insa aceasta este o cerere lipsita de temei legal si este in opinia mea abuziva. 3. Cenzorul nu face parte din COnsiliul Director. ( si e de stiut ca trebuie cenzor numai cand sunt peste 15 membri, dar desigur, daca asociatia doreste, poate alege unul si cand sunt mai putini fondatori...)