avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 393 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Dividende pentru 2017 incasate in 2018
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Dividende pentru 2017 incasate in 2018

Buna ziua. Unui asociat unic, pensionar dar si salariat, i se repartizeaza la sfarsitul anului 2017, prin bilantul depus in martie 2018, o suma de 30000 lei. In cursul anului 2017 a avut venituri din pensie+salarii, mai mari de 12 salarii minime. Stim cum se aplica legea pentru anul 2018 (va trebui sa achitam, pe langa cei 5% impozit si suma de 2280 lei pentru CASS). Dar aceasta suma ridicata anul acesta, este repartizata pentru 2017, chiar daca se achita in 2018. Trebuie sa platim si acei 2280 lei?
Ultima modificare: Vineri, 3 August 2018
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: geni2 , utilizator 11:24, 6 August 2018
Pentru persoana fizica care incaseaza venit din dividende, se considera ca acest venit il obtine in anul 2018, in exemplul dumneavoastra adica la data procesului verbal al adunari generale a asociatilor din srl in care s-a decis repartizarea profitului ca dividende.
Mulțumesc. Înțeleg din răspunsul dumneavoastră că va trebui să achite cei 2280 lei. Dacă nu ar fi depășit cele 12 salarii pe 2017, nu ar fi fost nevoi. Dar să precizăm încă un lucru: venitul de 12 salarii minime se calculează pentru anul 2017, când s-au obținut dividendele sau pentru anul 2018, când s-au achitat? Legea mi se pare ambigua.
Nu ati inteles. In 2017 veniturile s-au constituit pentru societate. Veniturile societatii au devenit in parte ale dumneavoastra (prin dividend) la data "procesului verbal al adunari generale a asociatilor adica in 2018" asa cum tocmai ce v-a precizat d-l consultant.
Ultima modificare: Vineri, 3 August 2018
viorel55, utilizator
Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cass la dividente pentru microintreprindere Mihai_Virgil Mihai_Virgil Buna ziua, Detin o microintreprindere unde anul trecut am fost salariat cu jumatate de norma si am platit contributia pentru sanatate la salariu (CASS), ... (vezi toată discuția)
Declaratie unica venituri din dividende elena689 elena689 In anul curent o persoana fizica a depus declaratia unica pentu cass aferent venituri din dividende realizate in 2017 si incasate in 2018; la completarea ... (vezi toată discuția)
Datorez cass? Fedayna Fedayna Buna ziua, la inceputul lunii noiembrie anul trecut m-am alaturat ca asociat unui srl. Firma nu a avut venituri de cand am intrat pana in februarie, iar eu nu ... (vezi toată discuția)