Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Dividende pentru 2017 incasate in 2018
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Dividende pentru 2017 incasate in 2018

Buna ziua. Unui asociat unic, pensionar dar si salariat, i se repartizeaza la sfarsitul anului 2017, prin bilantul depus in martie 2018, o suma de 30000 lei. In cursul anului 2017 a avut venituri din pensie+salarii, mai mari de 12 salarii minime. Stim cum se aplica legea pentru anul 2018 (va trebui sa achitam, pe langa cei 5% impozit si suma de 2280 lei pentru CASS). Dar aceasta suma ridicata anul acesta, este repartizata pentru 2017, chiar daca se achita in 2018. Trebuie sa platim si acei 2280 lei?
george-neagu, moderator
Pentru persoana fizica care incaseaza venit din dividende, se considera ca acest venit il obtine in anul 2018, in exemplul dumneavoastra adica la data procesului verbal al adunari generale a asociatilor din srl in care s-a decis repartizarea profitului ca dividende.
Mulțumesc. Înțeleg din răspunsul dumneavoastră că va trebui să achite cei 2280 lei. Dacă nu ar fi depășit cele 12 salarii pe 2017, nu ar fi fost nevoi. Dar să precizăm încă un lucru: venitul de 12 salarii minime se calculează pentru anul 2017, când s-au obținut dividendele sau pentru anul 2018, când s-au achitat? Legea mi se pare ambigua.
Nu ati inteles. In 2017 veniturile s-au constituit pentru societate. Veniturile societatii au devenit in parte ale dumneavoastra (prin dividend) la data "procesului verbal al adunari generale a asociatilor adica in 2018" asa cum tocmai ce v-a precizat d-l consultant.
viorel55, utilizator
Multumesc!