Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salarizare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salarizare

Lucram in sectorul bugetar, suntem registratori medicali . Pana acum am beneficiat de %spor de sectie. Pentru a nu mai obține acest spor s_a dat decizie de catre comitet director sa fim trecuti cu incadrarea la serv. De statistică. Ma intereseaza daca este legală aceasta trecere deoarece suntem grav afectati în ceea ce privește salariul lunar. Acesta se diminuează substanțial. Mentionez ca nu s_a solicitat acordul nostru... Este legal sa se ia o decizie care are ca urmări diminuarea salariului fără acordul angajaților?
Pana acum unde erati incadrati ?
Pana acum am fost încadrați în sediile din unitate.

Cornel Vasile a scris:

Pana acum unde erati incadrati ?

Ma refeream la compartiment ... in c.i.m. scrie unde va desfasurati activitatea - compartimentul -?
In c.i.m apare încadrat în spital, iar în fișa postului ne subordonam șefului de sectie. Pe fluturasul de salar apare secția din care facem parte. Registratorul medical este asimilat ca personal medical auxiliar.
indrecan_cg, utilizator
Codul Muncii
art.40
(1) Angajatorul are, in principal, urmatoarele drepturi:
a) sa stabileasca organizarea si functionarea unitatii;
....

Având în vedere că este lăsat la latitudinea exclusivă a angajatorului, nu este susceptibil de abuz dreptul acestuia de a stabili organizarea şi funcţionarea unităţii. Astfel, orice angajator trebuie să stabilească structura organizatorică pe compartimente de lucru, atribuţiile lor, precum şi relaţiile dintre acestea,precum si componenta acestor compartimente -numarul de salariati ,functiile etc..