Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalculare pensie gripa a II-a de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalculare pensie gripa a II-a de munca

Sotul meu are 24 ani 6 luni in grupa II-a de munca, efectuati in perioada 1959- 1999, evidentiati textual in CM, ceilalti ani, fara grupa II sau conditii speciale.Poate beneficia de recalculare a pensiei? Trebuie sa depubem din nou o cerere in acest sens la Casa Judeteana de Pensii?
Va muluimim pt timp, raspuna ai indrumare.
Cu atima C V Elena
Nu intra in aceasta recalculare.
Precizati, ziua, luna si anul deschiderii drepturilor.
Carp Mircea
Nu intra in aceasta recalculare.
Precizati, ziua, luna si anul deschiderii drepturilor.
Dl Carp, va multumesc frumos pt raspuns.
Data deschiderii drepturilor este 01.01.1999.
VCElena, utilizator
Pentru anii de grupa II s-au primit doua majorari.
Prima in 2009 prin aplicarea O.U.G.100/2008
A doua in ianuarie 2011 prin aplicarea art.169 din legea 263/2010.