Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Partid sau organizatie locala
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Partid sau organizatie locala

1. Este posibila crearea de partid sau alta forma legala de organizare la nivel de oras 15-20.000 locuitori pentru a participa in campanie electorala si in ce conditii?
2. O firma de administrare locala sub ce forma poate participa la alegeri locale fara o platforma politica ci cu una economico-sociala?
Multumesc.
Dacă doriți să participați la alegeri în cele mai bune condiții (inclusiv cu reprezentanți la numărarea voturilor), optim ar fi să înființați un partid politic.

Noua lege este deosebit de îngăduitoare, permițând un număr minim de doar 3 membri fondatori: [ link extern ]