Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii certificat medical pierdut
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

certificat medical pierdut

salutare. un salariat s-a operat, i s-a eliberat certificate medicale, dar le-a pierdut. angajatorul a inteles si l-a pontat prezent. salariatul mai aduce certificate pe inca 2 luni. in pontaje apare cu medical 2 luni, desi normal trebuia 3 luni (daca angajatul nu pierdea primele medicale care insumau o luna). in aceasta situatie salariatul mai intra la comisia medicala pentru prelungirea concediului sau nu? va rog un raspuns daca se poate.
salariatul poate solicita casei judetene a asigurarilor de sanatate reconstituirea perioadei in care s-a aflat in concediu medical in baza situatiei prezentate de medicul care a eliberat formularele. un formular din carnetul cu concedii medicale se gaseste la casa judeteana a asigurarilor de sanatate.
Vioreld a scris:

salutare. un salariat s-a operat, i s-a eliberat certificate medicale, dar le-a pierdut. angajatorul a inteles si l-a pontat prezent. salariatul mai aduce certificate pe inca 2 luni. in pontaje apare cu medical 2 luni, desi normal trebuia 3 luni (daca angajatul nu pierdea primele medicale care insumau o luna). in aceasta situatie salariatul mai intra la comisia medicala pentru prelungirea concediului sau nu? va rog un raspuns daca se poate.

Da, salariatul intra in comisia medicala, nu conteaza cate zile a platit angajatorul, conteaza cate zile de concediu medical au fost alocate de medicul de specialitate sau de familie.
Pentru perioada cand nu a prezentat formularele de concediu medical, salariatul poate merge la medicul care a eliberat certificatele si poate primi duplicat, angajatorul a gresit cand a trecut prezent un salariat care de fapt era in spital.
Samoila Georgeta P.F.A., Consilier juridic
Doctorul de familie are evidenta acestor concedii medicale si el trebuie sa se sesizeze ca pacientul este deja in medical de 90 de zile si pentru continuarea acestou medicale este obligat sa mearga la comisie.
Daca certificatele medicale aduse la societate erau "in continuare" si nu "initiale" trebuiau platite ca atare, fiind suportate de FNUASS. Depinde de codul de diagnostic, daca era acelasi sau nu.